Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




pl. Muzealny, Wrocław
Virzzz: Mam zwidy czy na lewo od torowiska tramwajowego ?
Chrzanów
Agnieszka Węgiel: Witam, błąd ulicy. Właściwy adres Chrzanów ul. Dobczycka 6
Budynek nr 4 (dawny), ul. Sienkiewicza Henryka, Dzierżoniów
Krzysztof Bach: Prawdopodobnie jakby się zachował do naszych czasów nosił by nr 5, ponieważ 4 ma po przeciwnej stronie dawny hotel Polonia.
Klub policyjny Śnieżka, pl. Muzealny, Wrocław
Virzzz: Urządzenia do pomiaru czasu noszone na wszelakich kończynach to chyba też oni....
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Widok na zachodnią pierzeję rynku z ul. Kościelnej. Po lewej widoczny hotel Fiebaga, po prawej Restaurant zur Reichshalle.
pl. Narutowicza Gabriela, Leśnica
kitapczy: Nieistniejąca współcześnie dawna zabudowa pierzei południowej z narożnikiem południowo-wschodnim.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Sendu
Sendu
Mmaciek
Mmaciek
Sendu
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Profesor Tadeusz Baranowski
Autor: maras°, Data dodania: 2015-03-06 19:01:30, Aktualizacja: 2016-03-16 14:27:01, Odsłon: 1911

Urodził się w 1910 r. we Lwowie, zmarł w 1993 r. we Wrocławiu

(...)Tadeusz Baranowski. Urodził się w 1910 r. we Lwowie, zmarł w 1993 r. we Wrocławiu, gdzie jest pochowany na cmentarzu komunalnym. Pan profesor Tadeusz Baranowski w 1934 r. we Lwowie ukończył Akademię Medyczną i rozpoczął swoją pracę w zakresie badań naukowych. Przybył do Wrocławia 9 maja 1945 r. jako pionier Wrocławia z pierwszą grupą z Kresów Wschodnich, a dokładnie przybył ze Lwowa poprzez Kraków.

Po przybyciu pan profesor bardzo intensywnie włączył się w życie akademickie Wrocławia. Był m.in. szefem i założycielem Komitetu Obrony Budynków Uniwersytetu Wrocławskiego. Przewodził właśnie temu ciału i bronił przed rabunkiem czy przed innymi przejawami dewastacji. Od 1950 r. do 1981 r. pan profesor Tadeusz Baranowski był profesorem Akademii Medycznej we Wrocławiu, a latach 1965―1968 był rektorem tejże uczelni. Po 1968 r. stracił to stanowisko. W latach 1955―1970 był profesorem biochemii Instytutu Immunologii Terapii Doświadczalnej Państwowej Akademii Nauk, od 1955 r. ― profesor zwyczajny Polskiej Akademii Nauk. Profesor Tadeusz Baranowski jest odkrywcą enzymu zwanego jego imieniem, jego nazwiskiem ― enzym Baranowskiego.

Włożył wiele swojego wkładu uniwersyteckiego właśnie w pracach nad produkcją przemysłową preparatu ACTH ― to jest hormon peptydowy przysadki mózgowej, pobudza korę nadnerczy. Pan profesor Baranowski jest autorem ok. 160 prac naukowych, wypromował 20 doktorów, z których 17 zostało profesorami i otworzyło swoje katedry badawcze. Bardzo proszę o pozytywny odzew i głosowanie „za”, żeby rondo w ciągu ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był budowniczym Gdyni, współbudowniczym Centralnego Okręgu Przemysłowego, również urodzonym we Lwowie nosiło imię jego również wspaniałego i wielkiego naukowca, imieniem Tadeusza Baranowskiego. Jednocześnie proszę o wniesienie autopoprawki, żeby to rondo nazywało się nie „profesora Tadeusza Baranowskiego”, ale rondo imieniem Tadeusza Baranowskiego. Po konsultacjach taką poprawkę zgłaszam i jeszcze raz proszę o pozytywne głosowanie.(...)

Fragment protokołu z Uchwały nr LXV/1698/14 z 6 listopada 2014r. RM Wrocławia


/ / / /