Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Krasnal Kanonier Antek, Wrocław
Wincenty Miros: To jest rakieta balistyczna :-)
Panoramy Szprotawy, Szprotawa
Popski: Na aukcji obieg 1929 r. Skorygowano górne datowania całej serii.
Klasztor Ubogich Sióstr Szkolnych de Notre Dame (dawny), ul. Warszawska, Głubczyce
Hellrid: Oba budynki znajdowały się na ulicy Warszawskiej (Botenstrasse), stały na przeciwko siebie, co jest widoczne tutaj: , jedynie nowy klasztor przetrwał - obecnie jest tam szkoła muzyczna. Tworze obiekty.
Port rybacki, ul. Bosmańska, Krynica Morska
Lekok: Dzięki:)
Pensjonat (dawny), Krynica Morska
Lekok: Czyli ulica Portowa?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Inspektorat w Głubczycach, ul. Bolesława Chrobrego, Głubczyce
Hellrid: Budynek istnieje, obecnie znajduje się w nim ZUS, jest nawet już obiekt:

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Alistair
Alistair
MacGyver_74
Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.

Ostatnio wyszukiwane hasła

szczecin kapelle, szczecin kosciół, friedhof, zakłady optyczne Jelenia Góra, szczecin friedhof, pammin, wołczyn, loitz, Świdnica plac Grunwaldzki, Świdnica ul. Łukowa, myślibórz, II LO im. Piastów Śląskich, chojna Vereinshaus, Königsberg, kowary, słońsk, łońsk, przedmieście, pre, Racławickie, Güstebiese, noskowskiego, terenowa 6, szpital w cieplicach, szpital lwówek, szpital gryfów, Dąbrowica pałac, przychodnia lwówek, lwówek śląski ul. morcinka, Zdjęcia lotnicze, Zdjęcia lotnicze gró, ogo, zorka w cieplicach, szpital gryfów śląski, szpital lwówek śląski, Zdjęcia lotnicze b, celwiskoza w Jeleniej, muszyna nestor, gryfów Śląski ul. Rzeczna, wrocław, Odra tower, Księgi, koszary wojskowe w Jeleniej Górze, koszary wojskowe e, luty, przemysł w Jeleniej Górze, browary osiedle, fabryki w Jeleniej Górze, powiat s, piastowska jedlina zdroj, fsd, jedlina, jedności narodowej, mapy, Łodygowice, lotnicze, poznańskie tramwaje, Kościół, Kościół na, Kościół na Ś, złotego pucharu, Kościół na sl, Kościół na Ślęży, Ślęża, jelenia zajezdnia, kras, Friedenshoffnung jedlina z, Friedenshoffnung Jedlina Zdroj, siedlecka warszawa, boguszów stacja, Namysłów liceum, litzmannstadt, wałbrzych dworcowa, sobótki, nowy kosciol, Steingrund Schule, Bartoszowicka, malczyce, rondo ch, Schule Lehmwasser, Shule, oleśnica, wyspa, Lehmwasser, Bartoszowice, Lwówek śląski, Łojowice, orla wroclaw, Jagielno, nowogard, raclawicka, skarbowcow, Carl, Panorama wrocławia, Pełcznica świebodzice, Jelenia Góra, ekonom w, Carl wurbs, Wrocław w roku 1850, Wrocław 1850

 
 
 
 
Komenda stoi na palach
Autor: POLI°, Data dodania: 2008-05-02 22:04:39, Aktualizacja: 2008-05-02 22:04:39, Odsłon: 2726

Historia powstania Prezydium Policji we Wrocławiu
Autor Wojciech Chądzyński "Słowo Polskie" 2003 nr ...?

"Sylwetka budowli jawi się silna i pewna siebie, tak też policja chce przedstawić siebie jako wielką, pewną siebie i mocną postać na tle ogólnej jedności państwa i narodu" – w taki to sposób pod koniec roku 1928 scharakteryzowano nowo budowany gmach Prezydium Policji we Wrocławiu, który wzniesiono na placu wytyczonym przez obecne ulice Podwale, Łąkową, Druckiego-Lubeckiego i Muzealną.

Na początku dziewiętnastego wieku we Wrocławiu – jak podają ówczesne księgi miejskie – mieszkało około 60 tysięcy osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwało 47 pracowników Prezydium Policji, które powstało w roku 1809 i swoją pierwszą siedzibę miało w budynku przy dzisiejszej ulicy Biskupiej. Było tam jednak tak ciasno, że trzy lata później wrocławscy policjanci przenieśli się do nowego, o wiele większego, obiektu przy ulicy Szewskiej 49. Tam oraz w 10 innych budynkach rezydowali przez 117 lat, by w roku 1929 już na stałe przenieść się do nowoczesnego gmachu przy ulicy Podwale. W czasie tych przenosin Wrocław zamieszkiwało już 600 tysięcy ludzi, a w Prezydium Policji pracowało 2209 policjantów.

Dla urzędnika tylko jedno okno

Budowę siedziby obecnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu rozpoczęto w maju roku 1926. Uroczyste otwarcie z udziałem pruskiego ministra spraw wewnętrznych odbyło się 11 stycznia 1929 roku. Zanim jednak przystąpiono do prac budowlanych, okazało się, że teren na którym ma stanąć budynek jest zbyt grząski, w związku z tym należało go utwardzić. W tym celu wbito w grunt 2550 betonowych pali, o długości od 10 do 12 metrów. Dzięki temu zabiegowi bez problemów wybudowano fundamenty i przystąpiono dalszych prac. Dziś mało kto wie, że w tamtych latach pruskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych każdej nowo budowanej policyjnej siedzibie określało bardzo szczegółowy program przyszłego funkcjonowania. W planie tym – jak piszą w „Architekturze Wrocławia” Anna Markowska oraz Agnieszka Tomaszewicz – określano nie tylko liczbę pomieszczeń przypadających na poszczególne wydziały policji, ale także wyznaczano miejsca w budynku, które miały zajmować poszczególne pokoje. Ich powierzchnię określano liczbą okien przypadających na jednego pracownika. Zwykłemu urzędnikowi przysługiwało jedno okno, kierownik wydziału miał prawo do dwóch, a naczelnik policji do trzech. Wrocławskiej siedzibie policji przyznano 590 okien. Pokoje urzędnicze były skromne, pozbawione dekoracji, gładko otynkowane w jasnych barwach, co miało sprzyjać skupieniu przy pracy.

W gmachu były dwie centrale telefoniczne, windy, w tym jedna dla interesantów, oraz czujniki przeciwpożarowe połączone bezpośrednio ze strażą pożarną. Były tam też mieszkania służbowe dla: urzędników aresztu, dyrektora biura centralnego, dozorcy oraz ekskluzywny, dwupoziomowy apartament dla prezydenta policji. W gmachu urządzono również areszt: jeden dla kobiet, drugi dla mężczyzn, wyposażony we własną kuchnię. Na piątym piętrze, od strony Podwala, w roku 1936 założono muzeum policyjne dostępne dla publiczności, o którym wiadomo, że istniało jeszcze w maju roku 1945. Do dzisiaj nie wiadomo co stało się z jego eksponatami.(…)

Płaskorzeźby tylko dla aresztantów

Główną fasadę budynku jej projektanci, wrocławski architekt Rudolf Fernholz oraz mistrz budowlany Malwitz, skierowali w stronę centrum miasta i ozdobili czterema potężnymi filarami, każdy o wysokości ponad 13 metrów, na których umieścili rzeźby mężczyzn – stylizowane na rzymskich wojowników, autorstwa berlińskiego rzeźbiarza Feliksa Kupscha.

Budynek obecnej Komendy Wojewódzkiej Policji został tak zaprojektowany, że przy budowaniu musiano wykonać pięć wewnętrznych dziedzińców: centralny z wjazdem od ulicy Druckiego-Lubeckiego, oraz cztery mniejsze, mających za zadanie zapewnić dostęp światła dziennego do korytarzy i pokoi. Jeden z dziedzińców, tak zwany więzienny, sąsiaduje z aresztem i służy jako miejsce spacerów dla zatrzymanych. Na jednej ze ścian tego sprawiającego przygnębiające wrażenie dziedzińca umieszczono dwie płaskorzeźby przedstawiające codzienną pracę policjantów.

Na jednej z nich stróż prawa usiłuje postawić na nogi pijanego jegomościa, na drugiej zatrzymuje uciekającego z łupem złodzieja. Szkoda, że te humorystyczne dzieła mogą oglądać jedynie pracownicy Komendy Wojewódzkiej oraz pensjonariusze obiektu.

Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2


/POLI/ Od siebie dodam, że zainteresował mnie napis na pierwszym zdjęciu: ZUR TRAUBE. Z tego wynika że jegomość przyjął większą ilość C2H5OH w tajemniczej gospodzie Pod Winogronem :) Czy taka gospoda była kiedykolwiek we Wrocławiu ?

/ / / / 31-33 /