Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zdjęcia niezidentyfikowane (Wrocław), Wrocław
pavelo: Całkiem możliwe, że ten napis to Heringe. Byłoby dobrze, jakby tak jeszcze sprawdził kol. pietrzepawle w adressbuchach z 1911 lub 1912, czy faktycznie wcześniej też handlowano tam rybami. Jakoś ciężko mi znaleźć inne podobnie wyglądające skrzyżowanie...
Instalacja Paprykarz Szczeciński, ul. Wendy Apolinarego Tadeusza, Szczecin
MacGyver_74: Jeżeli chcesz przypomnieć sobie tamte wrażenia to polecam paprykarz z firmy Łosoś w Ustce. Zachowali oryginalne proporcje. :)
Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały, ul. Jana Pawła II, Mińsk Mazowiecki
Zdzisław K.: W Krakowie przed wejściem do baru "Vis a Vis" ustawiona jest ławeczka Piotra Skrzyneckiego.
Stacja kolejowa Warszawa Główna, ul. Kolejowa, Warszawa
MacGyver_74: Przeniosłem :)
Budynek nr 1-9, ul. Chachaja Władysława, Wrocław
Zdzisław K.: W tle osiedle Nowy Oporów.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.
Rob G.
MacGyver_74
MacGyver_74
Sendu
Sendu
Danuta B.
Danuta B.
Zbigniew Waluś
Danuta B.
Danuta B.
Alistair
Zbigniew Waluś
Zbigniew Waluś
Danuta B.
Alistair
Danuta B.
Danuta B.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wrocławskie Centrum SPA
Autor: kyniol°, Data dodania: 2007-09-24 21:00:42, Aktualizacja: 2007-09-24 21:00:42, Odsłon: 2537

SPA - "Sanus per Aquam" - "zdrowie przez wodę"


źródło: oficjalna strona Wrocławskie Centrum SPA sp. z o.o.: http://www.spa.wroc.pl/

Otwarcie Miejskich Zakładów Kąpielowych miało miejsce przed ponad stu laty, 14 lipca 1897 roku. Pomysł budowy krytej pływalni został po raz pierwszy zaprezentowany przez Wrocławskie Towarzystwo Pływackie i wiązał się z chęcią uprawiania sportów wodnych niezależnie od pogody i pory roku. Jednak budynek zakładów kąpielowych jest obiektem łączącym kilka funkcji, które wcześniej przypisywano oddzielnym budynkom. Biorąc przykład z innych miast europejskich stworzono nowoczesny obiekt, w którym do funkcji sportowo-rekreacyjnej dołączono zadania łaźni publicznych i leczniczych zakładów kąpielowych. Idea powstawania tego typu obiektów wywodziła się z ducha oświeceniowej filozofii. Pod koniec XVIII w zaczęto zwracać uwagę na sanitarne warunki życia w miastach, a zadanie ich polepszania przypisywano światłej, wykształconej części społeczeństwa oraz władzom państwowym i terytorialnym. W procesie kształtowania pomysłu a następnie jego realizacji duże znaczenie miało właśnie aktywne poparcie mieszczaństwa wrocławskiego z jednej strony, a przychylność władz miejskich z drugiej.

Kompleks budynków wchodzących w skład założenia zakładów kąpielowych nie jest wynikiem jednorazowego przedsięwzięcia budowlanego. W pierwszym etapie budowy powstała południowo-zachodnia część z obecnym basenem nr 1. Jednak wkrótce okazało się, że obiekt jest zbyt mały na istniejące potrzeby i ulegał on kilkakrotnym przekształceniom. Powstała więc część południowo-wschodnia z charakterystyczną sylwetką wieży i basenem nr 2. Jako ostatnią dobudowano część północno-wschodnią, przylegającą do ulicy Menniczej, z pływalniami na dwóch kondygnacjach (obecnie to baseny nr 3 i 4). Wszystkie części są wewnętrznie połączone i stanowią organiczną całość. Projektanci starali się nadać architekturze kolejnych brył pewne cechy ujednolicające, nie kryjąc jednocześnie odrębności każdej z nich. Główną ozdobę wnętrz stanowiły rzeźbione elementy z piaskowca, witraże polichromowane sztukaterie na sklepieniach i kafle ceramiczne. Dopełniające całości elementy drewniane nadawały im bardziej kameralny charakter. Mieściły się tu nawet czytelnie, panował wytworny, mieszczański wystrój. Wiele elementów architektonicznych: masywne sklepienia, dwukondygnacyjne arkadowania, kolumnady, nawiązywały charakterem do architektury starożytnych term. I podobnie jak w rzymskich łaźniach przed wiekami główną ideą zakładów kąpielowych było łączenie w jednym miejscu centrum kultury fizycznej i umysłowej w otoczeniu sztuki.

Bez wątpienia zakłady kąpielowe były i są jednym z ciekawszych architektonicznie gmachów użyteczności publicznej Wrocławia, co znalazło potwierdzenie w fakcie wpisania tego kompleksu w 1977 roku do ogólnopolskiego rejestru zabytków. Warto też odnotować, że w obiekcie tym, na basenie nr 1 w 1953 roku Marek Petrusewicz ustanowił rekord świata w pływaniu w stylu klasycznym na dystansie 100 metrów.

/ / / / 10-12 /