Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Instalacja Paprykarz Szczeciński, ul. Wendy Apolinarego Tadeusza, Szczecin
Zdzisław K.: Dawniej w górach na wycieczkach, rajdach otwierało się paprykarz i bez pieczywka konsumowało się zawartość. Był to smak ryby ryżu trocin i długo z paszczy pachniało.
Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały, ul. Jana Pawła II, Mińsk Mazowiecki
Zdzisław K.: W Krakowie przed wejściem do baru "Vis a Vis" ustawiona jest ławeczka Piotra Skrzyneckiego.
Stacja kolejowa Warszawa Główna, ul. Kolejowa, Warszawa
MacGyver_74: Przeniosłem :)
Budynek nr 1-9, ul. Chachaja Władysława, Wrocław
Zdzisław K.: W tle osiedle Nowy Oporów.
Brama Cesarska, Wrocław
Irena Wolanin: Dzięki.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Rob G.
Rob G.
MacGyver_74
MacGyver_74
Sendu
Sendu
Danuta B.
Danuta B.
Zbigniew Waluś
Danuta B.
Danuta B.
Alistair
Zbigniew Waluś
Zbigniew Waluś
Danuta B.
Alistair
Danuta B.
Danuta B.
Danuta B.
McAron
MacGyver_74

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Biały pies na tarczy
Autor: Administrator°, Data dodania: 2007-04-02 15:06:57, Aktualizacja: 2007-04-02 15:06:57, Odsłon: 2996

1109

Autor: bonczek/hydroforgroup

Psie Pole w historii pisanej po raz pierwszy zaistniało w 1206 roku. Wtedy to książe Henryk Brodaty podarował ten kawałek ziemi klasztorowi św. Wincentego w zamian za miasto Oławę. Właśnie w tym akcie po raz pierwszy uzyto nazwy Psie Pole. Polscy kronikarze wywodza powstanie nazwy osiedla po 1109 roku a więc po bitwie pomiędzy wojskami Bolesława Krzywoustego i Henryka V. Zwłoki poległych żołnierzy miały być wówczas roznoszone przez zdziczałe i okoliczne psy i w związku z czym mieszkańcy pobliskiego Zakrzowa nazwali miejsce bitwy Psim Polem.
Zdjęcie nr 1

Niemieckie źródła historyczne dowodzą, że słowo "psie" dotyczy czegoś złego, biednego, podłego a nie nawiązuje do bitwy. Do 1252 roku osiedle było miasteczkiem by właśnie w tym roku otrzymać staus miasta. Miasto od XIV wieku miało swój herb na którym na tarczy przedstawiający białego psa siedzącego na zielonej murawie i podpisanego datą 1109.
Zdjęcie nr 2

Ten herb i data widnieje na pieczęciach miejskich z 1667 i z XVIII wieku.
W 1559 roku, we wrześniu do Psiego Pola zjeżdzają się książęta śląscy gdzie odbywa się ich zjazd.
W latach 1571 - 1692 Psie Pole stanowi własność prywatną. W 1692 roku właścicielem Psiego Pola staje się przeor klasztoru Sw. Wincentego. Wiosną 1698 roku nawiedziła Psie Pole i Wrocław wielka powódź, do tego stopnia, iż poseł papieski by dojechać z miasta do Psiego Pola musiał poruszać się "statkiem".
W 1789 roku miasto liczyło 769 mieszkańców, 89 budynków w tym 26 krytych dachówką. W 1806 roku podczas oblężenia Breslau do Psiego Pola weszli żołnierze francuscy. Zażadali od władz miejskich wina i wzgardzili ofiarowaną wódką twierdząc, że ta jest dla Prusaków. Władze miejskie wydały wino Francuzom i nakazały mieszkańcom miasta by wszystko o co okupanci proszą było im wydane. Doszło do incydentów, gwałtów i grabieży. Przez pewien czas swoja kwaterę na Psim Pollu miał brat Napoleona, Hieronim Bonaparte.
W 1810 roku po sekularyzacji klasztorów Psie Pole przeszło na własność państwa a jego dobrami rozporządzał administrator. W 1830 roku miasto liczyło 829 mieszkańców i 96 budynków. Połowa XIX wieku to etap rozbudowy miasta. Ożywia sie handel, powstają znane po za granicami miasta kiermasze, buduje się wciąż nowe budynki a bezpieczeństwo jest na tyle dobry, że wystarczy jeden policjant !!
Miasto w 1899 roku liczy 1766 mieszkańców a w 1910 juz 2472. W 1867 roku pojawiają sie lampy naftowe a rok późńiej linia kolejowa. W 1881 roku z Wrocławiem zaczyna łączyć Psie Pole linia telefoniczna. W 1894 powstaje pierwsza łaźnia miejska, w 1905 gazownia a 1912 wodociągi.
Zdjęcie nr 3

Psie Pole zostaje włączone w obręb dużego Wrocławia w 1928 roku. Do dziś jednak kojarzy się wiekszości nam z ową słynna bitwą z XII wieku i dzięki temu postrzegane jest wciąż dość indywidualnie.

bonczek/hydroforgroup/2005 na podstawie artykułu Wandy Sarnowskiej z "Kalendarz Wroclawski 1959"


/ / /
Administrator | 2007-04-02 15:12:14
kate16°: Wspaniała robota, z Twojego artykułu dowiedziałam się wielu bardzo ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Zastanawia mnie tylko, dlaczego Niemcy pod figurą białego psa w herbie Psiego Pola urzywali daty 1009? x°: Bo jest to data domniemanej bitwy na Psim Polu (w którą ostatnio historycy powątpiewają). Co prawda, jeśli miała miejsce, podobno Niemcy ją przegrali ale daty w herbie używali, może chcac upamiętnić swą klęskę. kate16°: Skoro Niemcy używali tej daty to dlaczego historycy powątpiewają, że ta bitwa naprawdę miała miejsce? bonczek/hydroforgroup/°: Ja spotkałem się z interpretacją , że bitwę Niemcy wygrali więc może wychodząc z takiego założenia datę zostawili.Po za tym przecież nie byli panami na Psim Polu cały czas więc mogło to ujść uwadze podobnie jak inne słowiańskie akcety w herbach Dolnego Śląska. kate16°: W takim razie, z jakiego okresu pochodzi najstarszy herb Psiego Pola z datą 1109r gulsar°: mam pytania ! 1. kto wysadził zburzył i dlaczego kościół ewangelicki na psim polu ? 2. czy zniszczenia były tak wielkie że nie dało się go odbudować ? 3.gdzie na psim polu była synagoga lub bożnica ? kate16°: Odp. 1. kościół został wysadzony po 1945 roku . Odp. 2 zniszczenia sięgały 60 procentom Odp. 3 prawdopodobnie w rejonie ulicy Gorlickiej ale w XVIII wieku
Julo | 2007-04-05 15:07:27
Co do bitwy, to nie "ostatnio historycy powątpiewają", tylko wręcz przeciwnie, mało dla kogo jest ona wiarygodna. Były po prostu okresy (m.in. lata PRL, szczególnie 1945-70), w których w polskiej publicystyce historycznej podtrzymywano zmyślone przez Wincentego Kadłubka doniesienia o rzekomym wielkim zwycięstwie Krzywoustego nad niemieckim Henrykiem.
Co do herbu - rzeczywiście biały pies na zielonej murawie, ale ostrożny byłbym z powtarzaniem tej historii o dacie na herbie. Pomijając już zgłoszone tu wyżej wątpliwości (dlaczego Niemcy mieliby umieszczać na herbie datę swojej klęski, skoro w żadnych źródłach niemieckich o bitwie nie ma słowa?), to czy aby było naturalne zapisywanie w średniowieczu dat cyframi arabskimi?
kate16 | 2007-04-06 19:48:34
Drogi Julo, jakie średniowiecze budynek jest XIX wieczny a wtedy datę zapisywano cyframi tak zwanymi arabskimi a co do samej bitwy pewne jest tylko to, że nie była to walna bitwa. Ostatnio przeczytałam w Monografii historycznej Dolny Śląsk z 2006 roku, że prawdopodobnie była to jedna z wielu potyczek stoczonych podczas oblężenia Wrocławia.