Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




ul. Podwale Grodzkie, Gdańsk
Alistair: :))
ul. 1 Maja, Kowary
Hellrid: Ja uważam, że nie powinniśy używać AI, niewiele wnoszą wyostrzone fotki, gdzie zmienia się nagle dach, zdjęcie wygląda jakby było obrazem.
Dom nr 7, ul. Klimasa Czesława, ks., Wrocław
pavelo: Domyślam się. Mnie by interesowało, jak wysokie, na ilu mieszkańców, ile aut itd. Plus wszystkie eLki, to tu będzie się działo...
Remiza OSP Branków, Branków
Parsley: Przypisałem do obiektu.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Danuta B.: W podwrocławskim Turowie kolejny taki krzyż, choć już nie pokutny . No to mamy robotę przy odkręcaniu przypisań.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Alistair
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
Wolwro
morgot
Parsley
Parsley
mietok
Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Karl von Holtei - sylwetka
Autor: LUKA°, Data dodania: 2005-06-05 21:33:00, Aktualizacja: 2005-06-05 21:33:00, Odsłon: 4520

"Miał on wszystkie wady i wszystkie cnoty artystycznej natury, tej natury często dziwnej, częstokroć niezrozumiałej na pierwszy rzut oka, a sympatycznej zawsze po bliższym poznaniu."- o Karlu von Holteiu - Teodor Jaske-Choiński.


Zdjęcie nr 1


Karol Eduard von Holtei urodził się 24.01.1798 r. we Wrocławiu w rodzinie austriackiego rotmistrza. Wcześnie osierocony znaczna część swego dzieciństwa spędził u krewnych w Obornikach śląskich. Pragnac uzyskać samodzielność, w wieku 16 lat zaciągnął się do wojska i wział udział w schyłkowej fazie wojen napoleońskich. Szybko jednak porzucił karierę wojskową, by rozpocząć studia prawnicze na Uniwerstytecie Wrocławskim. Był współredaktorem wrocławskich czasopism zajmujących się zagadnieniami literatury, sztuki oraz życia teatralnego śląska. Twórczość literacka rozpoczał od poezji lirycznej. Rozgłos przyniósł mu wydany w 1830 r. zbiór "Schlesische Gedichte" ("Wiersze śląskie") pisany gwara śląską. Najbardziej znanymi utworami dramatycznymi Holteia były: "Stary wódz" - polonofilska sztuka o Tadeuszu Kościuszce, niezwykle popularna w Niemczech, zwłaszcza po powstaniu listopadowym oraz melodramat "Stanisław" którego akcja koncentruje się wokół epizodu konfederacji barskiej. świadectwem związków z Polska są też poematy poświęcone naszym rodakom min. "Ostatni Polak", opowiadający o ostatnim królu Rzeczypospolitej Holtei żywo interesował się naszym krajem, znany był jako przedstawiciel polskich studentów. Występował przed władzami pruskimi w obronie Polaków posadzony o nielegalna działalność polityczna. Spotkał się też z powstańcami - więźniami twierdzy świdnickiej. Przyjaciel Adama Mickiewicza. Karol von Holtei był dyrektorem opery we Wrocławiu i Rydze. Mieszkał też w Grazu w Austrii. Zawsze jednak był najściślej związany z Wrocławiem i Obornikami. W naszym miasteczku znajdowała się jego posiadłość, w której żył i tworzył. Tu wziął ślub z Marią Luisą Roge. W wierszach poświęconych Obornikom opiewał krajobrazowe i klimatyczne walory okolic. Dzięki niemu wzrosło zainteresowanie Obornikami Śląskimi. Inwestycje zamożnych Wrocławian przekształciły podwrocławską wioskę w atrakcyjny ośrodek sanatoryjny. Poeta zmarł we Wrocławiu w 1880 r w klasztorze O.o. Bonifratrów. Pięć lat po jego śmierci jego imieniem nazwano Bastion Ceglany i ustawiono tam tablicę pamiątkową.
_______________________________________________________________________________________
Bibliografia:
"Wrocław", Teresa Kułak, Wydawnictwo Dolnośląskie 1997
http://www.holtei3.webpark.pl/page4.html

/ / / /
jacekq | 2005-06-07 20:21:29
Dobrze, że poprawiłeś błędy ortograficzne, jakie są w źródle :)
LUKA | 2005-06-13 17:38:36
Nie powinienem redagować cytatu, ale nie mogłem się powstrzymać! ;)