Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Stacja kolejowa Szprotawa, ul. Kolejowa, Szprotawa
chrzan233: Dopisane.
Budynek nr 16, ul. Bolesława Chrobrego, Żagań
Popski: Ponowna prośba o przepuszczenie zdjęć przez program do korekcji perspektywy (np. darmowy ShiftN) przed zamieszczeniem. :-)
Kamienica nr 49 (dawna Rolnicza Szkoła Zimowa), ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Szprotawa
chrzan233: Zmieniłem status obiektu na istniejący, nazwę obiektu na kamienicę nr 49. Obiekt istnieje i ma się całkiem nie najgorzej.
Pensjonat Olimpia (nie istnieje), ul. Karkonoska, Przesieka
chrzan233: Dopisałem do widokówek z wyd. Oscara Keila.
Pensjonat (dawny), Krynica Morska
tomimaki: Tak. A tu mamy takie coś: . Nie zauważyłem... Który obiekt zostawiamy?
Lutynia, Żagań
Olek Droń: Stifstmuhle - Flachsspinnere -

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Popski
Alistair
Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Las Strachociński
Autor: MT°, Data dodania: 2005-01-16 22:26:15, Aktualizacja: 2005-01-16 22:26:15, Odsłon: 3645

Las Strachociński położony jest między osiedlami Strachocin i Wojnów, a rzeką Odrą.
Las Strachociński położony jest między osiedlami Strachocin i Wojnów, a rzeką Odrą. Osiedla oddzielone są od nadodrza wałem przeciwpowodziowym, zwanym Groblą Janowicko-Swojczycką, tworzącym naturalny polder zalewowy. Las tworzą dwa naturalne obszary oddzielone od siebie rzeką Piskorną i łąką zwaną czosnkową (z racji występowania tam czosnku pospolitego). Cały obszar wraz z okolicznymi łąkami zajmuje ok. 200ha, w tym sam las ok. 144,3ha. Las w kształcie dwóch owali został wytworzony prawdopodobnie przez meandrującą rzekę Odrę. Większą, wschodnią część zwano historycznie "die Strachate", czyli "Las Strachoty" - ze względu na siedzibę - dwór (das Alte Schlos) z XIII-XIVw. Konrada Strachoty, zachodnią zaś "der Goy" (gaj), potem "Drachenwald", czyli "Smoczy Las".
Zdjęcie nr 1

Najdawniejsze zapisy żródłowe z 1320 i 1324 roku mówią o dziedziczeniu majątku Strachocice - Strachocin po zmarłym konradzie Strachota przez córki Malczę, Stanczę, Paulinę, Magdalenę oraz syna Henryka. W 1353 roku żródła mówią też o młynie (prawdopodobnie drzewnym) w Strachocinie. Jeszcze w 1464 roku właścicielem lasu był potomek Konrada, Henryk Strachota de Silva (z lasu). Osada znikła w XVI wieku, a ostatni zapis żródłowy z 1540 roku mówi o pustym folwarku. Topograficzny zarys lasu nie zmienił się od wieków, jest dokładnie taki, jaki był na najstarszej szczegółowej mapie lasu z 1794 roku. Na początku XIX wieku na wschodnim skraju lasu powstała leśniczówka "Strachate". Obecny Strachocin powstał w latach 20. XX wieku na obszarze wydzielonym z obecnego Wojnowa (niem. Drachenbrunn), a nazwę zawdzięcza właśnie dawnemu folwarkowi Strachocice - Strachocin (wg piśmiennictwa niemieckiego Strachate). W okresie hitlerowskiego rugowania nazw o korzeniach słowiańskich zmieniono jego nazwę na Drachenwald (Smoczy Las) nawiązującą do lokalnej legendy o Smoku Strachocie i Smoczej Studni.

Legenda o Smoku Strachocie pojawiła się już w artykule "O SMOKU STRACHOCIE I SMOCZEJ STUDNI". Legenda ta ściśle wiąże się również z Lasem Strachocińskim, dlatego też pozwoliłem sobie raz jeszcze umieścić jej treść w tym miejscu, zapraszając po raz kolejny do miłej lektury.

"Oficjalna" legenda o Smoku Strachocie

Dawno, dawno temu, straszny potwór zamieszkał w Strachocińskim Lesie. łbem uzbrojonym w po-tężne zęby sięgał ponad konary drzew, a wielki tułów wspierał na olbrzymim jaszczurczym ogonie. Na skraju lasu, przy "Czosnkowej łące" biło źródełko, którego woda zbierała się w studni, jednak ludzie tej wody nie czerpali gdyż obawiali się smoka, który porywał owce i bydło, a i człowiekiem nie pogardził. Nazywano go Strachota, bo mieszkańcy pobliskiej wsi bali się wieczorami wychodzić z domów. Trwało to wiele lat. Sąsiedzi z odleglejszych wiosek drwili z bojaźliwych chłopów i nazywali ich Strachocice. Z tego określenia powstała dzisiejsza nazwa miejscowości. Miarka się przebrała, gdy pewnego razu zginął syn sołtysa - Johann. Zastraszeni mieszkańcy Strachocic postanowili zgładzić potwora. Niełatwo było jednak znaleźć śmiałka, który podjąłby się wykonania tego trudnego zadania, wszyscy bardzo się bali. Pewnego dnia do wsi przywędrował młody chłopak o imieniu Konrad, żądny przygód i sławy. Postanowił ruszyć na nierówny bój. Od mieszkańców wsi dowiedział się, że Strachota mieszka w trudno dostępnym miejscu w lesie, opodal wsi. Długo wędrował ciemnym, gęstym, ponurym borem, aż wreszcie dotarł do maleńkiego źródełka, z którego tryskała zaczarowana woda, dająca smokowi ogromną siłę. Zmęczony wędrówką Konrad pochylił się nad zdrojem i zaczął łapczywie pić. Nie wiedział, że w pobliżu drzemie smok, który, słysząc podejrzany szelest - obudził się. Nie zdążył jednak przeszkodzić spragnionemu wędrowcowi, na którego spłynęła już moc zaczarowanej, źródlanej wody. Po długiej i ciężkiej walce, pozbawiony czarodziejskiej mocy smok, uciekł w głąb gęstego i ciemnego lasu. Zmęczony, osłabiony i głodny, najadł się trujących grzybów i padł, a zdradliwe bagna wciągnęły go w swą głębię. Pogromca smoka został przez Księcia Śląskiego pasowany na rycerza i w nagrodę otrzymał Las Strachociński wraz z osadą przy Smoczej Studni, gdzie zbudował zamek. Od tego czasu zaczęto go zwać Konradem "Draco" Strachotą de Silva (z lasu). W swoim zamku dożył sędziwego wieku, dochowując się czterech córek Milczy, Stanki, Pauliny Magdaleny oraz syna Henryka, który - jak mówią podania - stał się jednym z najsłynniejszych rycerzy Ziemi Śląskiej. Stary zamek Strachotów na przestrzeni wieków uległ zniszczeniu, a bagno, do którego wpadł otruty smok porosło oczeretami. Dzisiaj już tylko nieliczni ludzie wiedzą gdzie w Lesie Strachocińskim znajduje się zaczarowane źródełko, które jeszcze teraz każdemu, kto je znajdzie i napije się z niego wody, daje mądrość, odwagę i siłę.


Autor tekstu: Tadeusz Reder

/ / / /
Gość: Neo[EZN] | 2005-01-17 01:20:23
Trochę poprawiłem graficznie artykuł - miniaturki w tabelce i bez podpisów wyglądają lepiej :) Z czasem przerobię pozostałe artykuły.
MT | 2005-01-17 01:24:30
Zauważyłem właśnie, wygląda to o wiele lepiej to fakt, bo czasem długie opisy pod zdjęciami komplikowały ich ułożenie na stronie, a teraz jest super:-)
Gość: Neo[EZN] | 2005-01-17 01:25:53
A tak w ogóle robicie Alfa i Pan Tadeusz niezłą robotę. Muszę dorobić jeszcze możliwość dodawania akapitów - dzięki temu tekst będzie wyglądał trochę lepiej. Jeżeli dobrze pójdzie i nie zasnę w międzyczasie to za kilkadziesiąt minut będzie gotowe.
FM | 2005-01-22 18:14:31
Dzięki za artykuł. Tak naprawdę to mało jest żródłowych opracowań o tym rejonie Wrocławia. Za opracowanie ode mnie szóstka.
MT | 2005-01-23 01:01:26
Dziekuję, nie ukrywam że sprawia mi satysfakcję pozytywna ocena mojej i pana Tadeusza pracy. Mogę obiecać, że to jeszcze nie koniec opracowań dotyczących tego rejonu miasta, który jakby nie było jest mi najbliższy, gdyż mieszkam w tej okolicy od ponad 30-tu lat. Przy okazji zachęcam też innych do opisywania swoich dzielnic, osiedli, miejsc, które są warte uwagi, gdyż tak naprawdę jest jeszcze wiele pięknych zakątków we Wrocławiu, których tak naprawdę wogóle nie znamy... Pozdrawiam:-)
Neo[EZN] | 2005-01-23 10:08:39
Chętnie opisałbym swoją dzielnicę ale niestety nie wiem skąd czerpać materiały na ten temat...
TadPiotr | 2005-05-14 08:24:45
Antkowiak: Stare i nowe dzielnice Wrocławia, Ulice Wrocławia; Encyklopedia Wrocławia; przewodniki po Wrocławiu, zwłaszcza pod red. Rutkowskiej (największy).
marcin_3 | 2005-05-14 00:02:54
ładna bajka tadeuszu ale prawdziwego smoka z lasu strachoty poznali ci którzy w latach 50 tych odnalezli go tonach niewypałów które ten las zalegały