Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Kopuła po lewej kościół Chrystusa Króla. 10 piętrowe budynki w tle - osiedle Sportowa.
Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Widok na zachód. Po lewej wiadukt śląski.
Hotel Rzeszów (dawny), al. Piłsudskiego Józefa, Rzeszów
Piotrek-rz: Widok na północ. Po prawej stronie tory prowadzą na wjazd na dworzec głowny. Jasny budynek na środku kadru ponad torami - zakłady drobiarskie.
Stadion CWKS Resovia Rzeszów, ul. Wyspiańskiego Stanisława, Rzeszów
Piotrek-rz: Nie ma szans żeby to były lata 1980-90. To na pewno jest wcześniej. Nie ma bydynków przy Wyspiańskiego 35 i 37 a one były juz 1975.
Kamienny Jaz
Alistair: Wymiana na wyraźniejszy skan.
Budynek nr 5 (nie istnieje), ul. Noworudzka, Wałbrzych
rajaser: Unikat.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

jawc
jawc
Wolwro
Alistair
rajaser
kitapczy
Sendu
Sendu
rajaser
Parsley
Mmaciek
MacGyver_74
Rob G.
tomimaki
KrzysztofKudowa
Mmaciek
KrzysztofKudowa
McAron
Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Elektrownia Marszowice
Autor: MT°, Data dodania: 2004-11-21 15:23:14, Aktualizacja: 2004-11-21 15:23:14, Odsłon: 2928

Elektrownię wodną w Marszowicach zbudowano w celu zasilania energią elektryczną zakładu przędzalni wełny przy ul.Stabłowickiej.

Obiekt usytuowany jest na rzece Bystrzycy w Marszowicach, jednym z osiedli dzielnicy Fabryczna. Elektrownię wodną w Marszowicach zbudowano jednocześnie z elektrownią wodną Stabłowice w celu zasilania energią elektryczną zakładu przędzalni wełny zlokalizowanego przy ul.Stabłowickiej153.
Okres budowy przypadł na lata 1920 - 1921. Inwestorem elektrowni był Scholler - właściciel przędzalni, jak również kilka innych firm z Wrocławia.
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2


Piętrzenie na rzece Bystrzycy powstało poprzez zbudowanie jazu o konstrukcji palowo - kamiennej o długości korony 28,5m. Aby w pełni wykorzystać górski charakter rzeki objawiający się dużą zmiennością przepływu wody (od 2,25m3/s do 382m3/s )projektant zastosował dwie turbiny typu Francis o mocy 120 i 265kW
Wytwórcą turbin była firma Voith do dziś wiodący producent w branży hydroenergetycznej. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach firma ta wyposażała w turbiny olbrzymie elektrownie wodne budowane w Brazylii, Argentynie i Chinach.
Generatory zostały wykonane zaś przez firmę Siemens-Schuckert dawnego potentata i prekursora w branży elektroenergetycznej.
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4


Jako ciekawostkę podam, że w dokumentach z 1795 roku można znależć zapiski które mówią, iż wieś Marszowice posiada młyn wodny w którym pracują 4 koła młyńskie i tartak. Jak na tamte czasy sytuacja to zapewne normalna i często spotykana we wsiach i miasteczkach, które miały dostęp do rzeki.
Świadczy to jednak też o tym, że i elektrownia Marszowice, podobnie jak elektrownie Wrocław Południe oraz elektrownia Wrocław Północ bierze swoje korzenie ze starych młynów.
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6



P.S. Za pomoc w stworzeniu tego artukułu dziękuję Tadeuszowi Błaszczakowi, osobie związanej od lat z elektrownią w Stabłowicach, gdzie pod okiem swojego taty poznawał tajemnice hydroenergetyki,był świadkiem kresu tejże elektrowni, a obecnie będąc wierny rodzinnej tradycji prowadzi elektrownię w Marszowicach.

MT.

/ / / / 2 /
Argestes | 2004-11-21 16:04:13
Podepnij zdjęcia elektrowni ze strony, to pozwoli osobą nieznającym tego miejsca je łatwiej odnaleść Jeszcze pare elektrowni zostało do opisania ;)
MT | 2004-11-21 16:11:09
Właśnie próbuję to zrobić, tak aby nic nie popsuć:-) Na resztę elektrowni też przyjdzie niedługo pora.