Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Topola Tekla, ul. Podzamcze, Chudów
YouPiter: 24 maja 2020 to data wpisana rzekomego wykonania tej fotki, a to podaje EXIF - 2017:06:24. Tak ja to widzę.
pl. Wróblewskiego Walerego, gen., Wrocław
PP: Nie wiem co odpowiedzieć, w czym jest błąd?
ul. 11 Listopada, Katowice
Ireneusz1966: Plac Ogród Dworcowy , po prawej widać dworzec PKP Szopienice Północne
ul. Spacerowa, Kamienna Góra
chrzan233: Dzięki, przypisałem do ul. Spacerowej.
ul. Zapolskiej Gabrieli, Wrocław
PP: Słup propagandowy wymieniony w przypisaniach prawdopodobnie był rekwizytem dla potrzeb filmu. Brak mu proporcji rzeczywistych obiektów, które miał wyobrażać.
Nastawnia, Wrocław
Chudini: Na 99,99% tak

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

MacGyver_74
dariuszfaranciszek
foto-baron
Rob G.
Tony
Rob G.
Rob G.
McAron
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
prysman
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
Jan R
Danuta B.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Historia zakładów "ARCHIMEDES"
Autor: mamik°, Data dodania: 2006-03-11 19:15:33, Aktualizacja: 2006-03-11 19:15:33, Odsłon: 6564

"Archimedes” jako zakład przemysłowy bierze swój początek z kuźni gwoździ i śrub powstałej w 1871 roku w Rawiczu. Założycielami i właścicielami kuźni byli bracia Oberwarth. W dwa lata od założenia zakładu przystąpiono do jego rozbudowy nadając mu nazwę „Fabryka Śrub i Nakrętek braci Oberwarth” (Schrauben und Mutternfabrik von Gabrüder Oberwarth). Lokalizacja fabryki w małym miasteczku okazała się mało korzystna
"Archimedes” jako zakład przemysłowy bierze swój początek z kuźni gwoździ i śrub powstałej w 1871 roku w Rawiczu. Założycielami i właścicielami kuźni byli bracia Oberwarth. W dwa lata od założenia zakładu przystąpiono do jego rozbudowy nadając mu nazwę „Fabryka Śrub i Nakrętek braci Oberwarth” (Schrauben und Mutternfabrik von Gabrüder Oberwarth). Lokalizacja fabryki w małym miasteczku okazała się mało korzystna

W 1875 roku bracia Oberwarth zakupili we Wrocławiu przy ulicy Robotniczej 72 niewielki plac z dwoma budynkami po byłej fabryce mydła i przenieśli zakład z Rawicza, przekształcając go w Towarzystwo Akcyjne. Dnia 13 sierpnia 1875 roku zakład przyjął nazwę „Wrocławska Fabryka Śrub i Nakrętek S.A.” (Breslauer Schrauben und Mutternfabrik A.G.)
Dzień ten można uznać za właściwą datę powstania zakładu.
Oprócz fabryki śrub i nakrętek, firma braci Oberwarth posiadała dom handlowy w Berlinie zajmujący się sprzedażą wyrobów fabryki na terenie Berlina i północnych Niemiec. Stanowił on oddzielną własność braci, którzy w dniu 10 czerwca 1886 roku włączyli go do Wrocławskiej Fabryki Śrub i Nakrętek S.A. Z połączenia powstało nowe przedsiębiorstwo o nazwie „Archimedes S.A. dla stali i Przemysłu żelaznego” („Archimedes Aktien Gesellschaft für Stahl und Eisen Industrie”). Właściwy rozwój i rozbudowa fabryki we Wrocławiu trwała z małymi przerwami od roku 1876 do 1900. Okresowi temu towarzyszyły poważne i liczne inwestycje.
Na początku lat trzydziestych XX wieku fabryka zmieniła nazwę na „Archimedes – Śląsko Saksońskie Fabryki Śrub S.A. („Archimedes” Schlesisch- Sächsische Schraubenfabrik- Aktiengesellschaft). Nazwa ta obowiązywała do zakończenia II wojny światowej.
W roku 1945 fabryka przyjęła nazwę „Śląska Fabryka Śrub - Archimedes S.A.”, a 31 grudnia 1949 roku, Zarządzeniem Ministra Przemysłu Ciężkiego, fabryka zostaje oficjalnie utworzona pod nazwą Zjednoczone Zakłady „Archimedes”.
Zarządzeniem Ministra Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych z dnia 29 listopada 1976 roku fabryka zmieniła nazwę na Agromet-Archimedes Fabryka Maszyn Rolniczych, a w dniu 16 sierpnia 1986 roku została dostosowana do przepisów ustawy z o przedsiębiorstwach państwowych i wpisana do rejestru przedsiębiorstw państwowych w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu.
Początek lat 90-tych to okres przejścia od gospodarki rozdzielczo - nakazowej do rynkowej, który spowodował gwałtowny spadek popytu na wyroby fabryki i przełożył się bezpośrednio na jej trudności finansowe. Drastyczny spadek popytu na maszyny i urządzenia rolnicze spowodował znaczne ograniczenie zamówień przez ZM Ursus na podnośniki hydrauliczne oraz przerwanie produkcji urządzeń udojowych.
Zadłużenie fabryki wynosiło ponad 86 mld zł i jedynym sposobem na uratowanie fabryki był układ z wierzycielami.
W wyniku ugody zawartej w lutym 1994 roku z Bankiem Zachodnim S.A., Skarbem Państwa i 289 wierzycielami fabryka zredukowała zadłużenie i przywróciła płynność finansową. Istotne zmiany w gospodarce krajowej wymogły na ówczesnej Dyrekcji podejmowanie licznych działań przystosowujących fabrykę do funkcjonowania w nowych warunkach gospodarczych. Działania te doprowadziły do przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego „Agromet-Archimedes” Fabryka Maszyn Rolniczych w jednoosobową spółkę skarbu państwa o nazwie „Archimedes” Spółka Akcyjna w sierpniu 1994 roku.
W wyniku intensywnych działań restrukturyzacyjnych prowadzonych sukcesywnie od początku lat 90-tych aż do dzisiaj, Spółka zmniejszyła zatrudnienie, zajmowaną powierzchnię, ilość posiadanych nieruchomości, ilość maszyn produkcyjnych, zmieniła profil produkcji, zmniejszyła zakres prowadzonej działalności. Nie zmieniło się jedno – nazwa ARCHIMEDES, która funkcjonuje na rynku już blisko 120 lat.
Spółka Stosuje nowe technologie dzięki wzbogacaniu parku maszynowego o nowoczesne maszyny. Zakup nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) renomowanych firm, takich jak Colchester, Chiron, Deckel Maho, Abene, Fat pozwala sprostać bieżącym - technicznym i ekonomicznym - wymaganiom rynkowym i skutecznie opierać się wyzwaniom zachodniej konkurencji.
Oprócz maszyn nowoczesnych, Spółka posiada unikatowe w skali kraju maszyny takie jak:
- urządzenie firmy Bosch do termicznego usuwania ostrych krawędzi
- walcarka firmy Grob do plastycznego kształtowania wielowpustów
- obrabiarki do produkcji kół zębatych (frezarki, dłutownice i szlifierki)
- nowoczesna linia hartownicza Seco Warwick
- elektrodrążarki wgłębne i drutowe do kształtowania powierzchni w materiałach stalowych hartowanych lub z węglików spiekanych
Bogaty asortyment przyrządów pomiarowych ze współrzędnościową maszyną pomiarową firmy Zeiss pozwala stale kontrolować jakość realizowanej produkcji.
W 2006 r. powinna zakończyć się procedura prywatyzacji spółki. Pod koniec 2005 r. Minister Skarbu Państwa zaoferował sprzedaż 85% akcji w trybie zaproszenia do negocjacji. Obecnie trwa procedura wyłaniania nabywcy.

Źródło : "Archimedes" SA


/ / / / /
Paul | 2006-03-12 22:38:32
Jak za starych "dobrych"lat w komunie
borzyn | 2010-01-01 14:10:24
Opis parku maszynowego oraz histria imponująca, szkoda tylko że nikt nie wspomniał, że zakład jak to często bywa został sprzedany zachodniemu koncernowi.