Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Bełchatów
Danuta B.: Ok.
ul. Kamieńska, Trzęsacz
heck: A po lewej - spory obiekt już powstał
Dom wczasowy Slavia (dawny), ul. Promenada Gwiazd, Międzyzdroje
Mmaciek: Dzięki!
Dom nr 21 (dawny), ul. Wolności, Szczytna
Termit: Tu jest bład całego obiektu bo to nie jest numer 21 tylko 19
Zdjęcia niezidentyfikowane (Szczytna), Szczytna
Hellrid: AB1927: Linke August, Fleischermstr. (na pewno Szczytna).
Radków
Hellrid: Zgodnie z mapą, dom strzelecki znajdował się powyżej budynku

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]
Ireneusz1966
Ireneusz1966
Alistair
MacGyver_74
Hellrid
Rob G.
atom
Rob G.
Alistair
atom
atom
atom
atom
atom
atom
atom
LukaszGrzelik

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Synagoga Pod Białym Bocianem
Autor: Danuta B.°, Data dodania: 2005-12-25 15:25:55, Aktualizacja: 2018-04-25 11:33:49, Odsłon: 2421

Zmienne losy obiektu

Synagoga została wybudowana w 1829 roku, według projektu Carla Ferdinanda Langhansa. Była to synagoga odłamu liberalnego w judaizmie. W 1872 roku, po wybudowaniu Nowej Synagogi (przy ul. łąkowej), została przekazana odłamowi konserwatywnemu. Wówczas to przebudowano ją. Następnie w 1905 roku dodano zewnętrzne klatki schodowe i nowe balkony. Nazywana była za czasów niemieckich "Storch". W 1929 roku przeszła kolejny remont, założono oświetlenie elektryczne i centralne ogrzewanie
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
 


Podczas II wojny światowej hitlerowcy przerobili wnętrze synagogi na warsztaty samochodowe. Z podwórka synagogi deportowano żydów wrocławskich do obozów zagłady.
Po wojnie budynek synagogi był używany przez gminę żydowską we Wrocławiu do 1974 roku, po czym został przejęty przez Skarb Państwa i zamknięty. W czasie realizacji nieskończonego projektu budowy biblioteki usunięto całą podłogę, po czym obiekt popadł w ruinę. Następnie budynek synagogi został przejęty przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu, która zdjęła dach i sprzedała budynek prywatnym osobom w 1992 roku.
Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
 


Po długich staraniach gminy żydowskiej synagoga w kwietniu 1995 roku powróciła w ręce kongregacji. Obecnie odbudowywana jest na koszt Fundacji Laudera i Fundacji Polsko-Niemieckiej z przeznaczeniem na miejsce kultu i muzeum poświęcone historii i kulturze wrocławskich żydów. Między innymi dzięki dotacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej wykonano remont zabezpieczający świątyni. Ostatnia dotacja ze środków KGHM Miedź umożliwiła m.in. położenie części tynków.
Budynek synagogi wzniesiono w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta. W głównej sali modlitewnej znajdują się wbudowane galerie dla kobiet. Dekoracje oparte na motywach antycznych i orientalnych. Z wyposażenia zachował się jedynie Aron Ha-kodesz, który można oglądać w Arsenale. Wygląd wnętrza synagogi sprzed wojny:
Zdjęcie nr 5
Zdjęcie nr 6
 


Nabożeństwa odbywają się tu tylko kilka razy w roku, z okazji największych świąt. Od grudnia 1999 roku w synagodze odbywają się koncerty hawdalowe, w sobotnie wieczory, czyli na zakończenie szabatu. Dzięki realizacji tego pięknego projektu we Wrocławiu powstało jedyne w Europie centrum kultury mającej za sobą 6.000 lat tradycji, prezentujące muzykę tak różnorodną - pieśni synagogalne, muzykę klezmerską oraz muzykę kompozytorów żydowskich wpisujących się w kanon twórców muzyki poważnej.

za www.izrael.badacz.org

 


/ / / / 5a /
kris_2 | 2018-04-25 10:56:09
Błąd w opisie, projektantem synagogi był: Carl Ferdinand Langhans a nie Karol Gotthard, dostałem już za to po uszach od czytelników FB.
Mmaciek | 2018-04-25 11:33:59
Ok