Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zdjęcia niezidentyfikowane (Wrocław), Wrocław
pavelo: Całkiem możliwe, że ten napis to Heringe. Byłoby dobrze, jakby tak jeszcze sprawdził kol. pietrzepawle w adressbuchach z 1911 lub 1912, czy faktycznie wcześniej też handlowano tam rybami. Jakoś ciężko mi znaleźć inne podobnie wyglądające skrzyżowanie...
Instalacja Paprykarz Szczeciński, ul. Wendy Apolinarego Tadeusza, Szczecin
MacGyver_74: Jeżeli chcesz przypomnieć sobie tamte wrażenia to polecam paprykarz z firmy Łosoś w Ustce. Zachowali oryginalne proporcje. :)
Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały, ul. Jana Pawła II, Mińsk Mazowiecki
Zdzisław K.: W Krakowie przed wejściem do baru "Vis a Vis" ustawiona jest ławeczka Piotra Skrzyneckiego.
Stacja kolejowa Warszawa Główna, ul. Kolejowa, Warszawa
MacGyver_74: Przeniosłem :)
Budynek nr 1-9, ul. Chachaja Władysława, Wrocław
Zdzisław K.: W tle osiedle Nowy Oporów.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Sendu
Parsley
Sendu
Rob G.
Rob G.
MacGyver_74
MacGyver_74
Sendu
Sendu
Danuta B.
Danuta B.
Zbigniew Waluś
Danuta B.
Danuta B.
Alistair
Zbigniew Waluś
Zbigniew Waluś
Danuta B.
Alistair
Danuta B.
Danuta B.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Cmentarz przy ul. Gwarnej we Wrocławiu
Autor: hs°, Data dodania: 2005-08-09 17:42:02, Aktualizacja: 2017-06-17 14:45:42, Odsłon: 2257

Dawny cmentarz

Miejsce przy ul.Gwarnej z przeznaczeniem na cmentarz dla gminy żydowskiej zostało przyznane przez Fryderyka II Wielkiego w roku 1760 (w trakcie trwania wojny siedmioletniej). Przyzwolenie to było o tyle znaczące, gdyż kończyło z niezmiernie uciążliwym, liczącym 415 lat nakazem grzebania przez żydów swoich zmarłych poza miastem Wrocławiem (zmarłych grzebano w innych miejscowościach m.in. w Głogowie, Białej ). Nakaz ten wprowadzony został królewskim zarządzeniem z 23 IX 1345 r. a jego wydającym był krół Jan Luksemburski (ten sam, który w 1327, 1341 r. wydawał biorące w ochronę żydów i dające im pewne przywileje tzw. "Schutzbriefe", ale cóż pańska łaska na .........., chociaż powody takiej zmiany były bardziej prozaicznej natury; jedna z najbardziej prawdopodobnych wersji mówi, że powodem tak nagłej zmiany była nieudana operacja oczu prawie w 100% oślepłego króla wykonana przez żydowskiego lekarza Abrahama ).Inne zarządzenia wydane w jego imieniu nakazywały zamykanie żydowskich miejsc grzebalnych i użycie macew do budowy murów obronnych czy budowli miejskich. Wykonane zostały one w pełnej rozciągłości. I tak dwa najstarsze żydowskie cmentarze (jeden w okolicy ob.ul.Krupniczej-przed Bramą Świdnickąj, drugi w okolicy początku ob.ul.R.Traugutta-przed Bramą Oławska) zostały zniszczone a pozyskany z nich "materiał" użyty jako budulec (stąd też przez 415 lat wrocławska żydowska gmina pozostawała bez własnego cmentarza). Poświadczone są odkrycia z lat :
-1716 (przy pracach budowlanych znaleziono zachowane w całości i fragmenty kamieni nagrobnych-macew)
-1799 (przy pracach remontowych w ratuszu znaleziono 3 sztuki, w tym dwie z lat 1242 i 1245 zapewne pochodzące z jednego z dwóch starych żydowskich cmentarzy; zostały one później ponownie zagubione)
-1848 (przy remoncie fundamentów i sklepienia piwnicy pod ratuszową wieżą natknięto się na 16 dalszych z lat 1304-1342; z uwagi że nie były one elementami nośnymi Magistrat Miejski przekazał je Zarządowi Gminy z przeznaczeniem na umiejscowienie ich na cmentarzu przy ulicy Gwarnej; wskutek wynikłych "nieporozumień" zostały zniszczone; do oglądnięcia pozostały jedynie na rysunkach autor-stwa S.Nissena)


/ / / / 12 /
bonczek/hydroforgroup/ | 2005-09-02 11:28:18
Z jakiego źródła korzystałeś?