Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Krasnal Życzliwek, ul. Wąska, Szczecin
atom: OK :-)
ul. 5 Lipca, Szczecin
atom: Dopisałem do obiektu.
Rzeźnia (dawna), ul. Łazienna, Wrocław
Kavikvs: Data do poprawy. Zdjęcie z przełomu lub początku XX wieku.
Budynek nr 43-52, ul. Moniuszki Stanisława, Oleśnica
mietok: Trochę za duże weszło.
ul. Konstytucji 3 Maja, Iława
Tony: Tak, to jest to miejsce! Brawo :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

atom
atom
atom
atom
antypuszka
antypuszka
Paulus,
Jan R
Zbigniew Waluś
FM
FM
McAron
Jan R
MacGyver_74
Rob G.
Rob G.
McAron
krzych[k]
Tony
Paulus,
krzych[k]

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Kościuszki 90
Autor: bonczek/hydroforgroup/°, Data dodania: 2005-08-08 19:31:30, Aktualizacja: 2005-08-08 19:31:30, Odsłon: 1657

Bursa akademicka
Budynek, choć niepozorny, odegrał jednak pewną rolę w historii polskości przedwojennego Wrocławia. Wszystko zaczęło się w 1922 roku, kiedy na Górnym Śląsku odbywał się sławetny plebiscyt określający przynależność terytorialną tego regionu. We Wrocławiu powstało Towarzystwo Opieki nad Górnoślązakami majace za zadanie opiekować się we Wrocławiu Polakami z Górnego Śląska. Był to jak wiemy okres olbrzymich napięć narodowościowych na Dolnym i Górnym Śląsku często kończący się wszelkiego rodzaju incydentami i rozróbami. Do jednej z takich burd doszło podczas zebrania ww. Towarzystwa Opieki nad Górnoślązakami. Inicjatorami byli studenci niemieccy przebrani w robotnicze ubrania, którzy pałami rozpędzili w zalążek takiego spotkania, po czym zorganizowali burdy i zamieszki antypolskie na ulicach Breslau. W ich efekcie ucierpiał Konsulat Francuski przy Schillerstrasse, czyli Kossaka (został pozbawiony flagi narodowej), a także Biblioteka Polska przy ulicy Nowej. Zostało zniszczone jej wyposażenie, a spora ilość książek (kilka tysięcy tomów) wyrzucona została na ulicę.
Biblioteka Polska we Wrocławiu była zalegalizowaną filią Towarzystwa Biblioteki Ludowej w Poznaniu.
Po informacji o incydencie Poznań wystąpił na drogę prawną za wyrządzone szkody i straty i zażądał odszkodowania od rządu niemieckiego. Sprawa została wygrana i w 1923 roku Polacy otrzymali 430 000 marek odszkodowania. Był to okres szybkiej inflacji i pieniądze te należało jak najszybciej ulokować.
Dzięki pośrednictwu dra Straussa zakupiono kamienicę przy Kościuszki 90.
Zdjęcie nr 1

Dom nabyto jako własność Biblioteki Ludowej. Były trudności ze zwolnieniem lokali jednego piętra w tym budynku, ale w efekcie wszystko skończyło się pomyślnie. Przeniesiono tam ocalałe zbiory z poprzedniej biblioteki. Swoje miejsce znalazła tam administracja "Małego Polaka", "Młodego Polaka w Niemczech". Redakcje pism znajdowały się w Berlinie.
Bursa przy Kościuszki miała swój samorząd, a opiekował się nią Władysław Wardzyński (zginął podczas oblężenia Festung Breslau). Bursa istniała do 1939 roku, kiedy to Niemcy zagarnęli ją i rozgrabili. Samego budynku też już nie ma - poległ jak inne w 1945 roku, a o jego historii przypomina tablica umieszczona na kamienicy obok.

Zdjęcie nr 2


bonczek/hydroforgroup/2005 - na podstawie wspomnień Franciszka Juszczaka opublikowanych w 1959 roku we "Wspomnieniach polaków z Dolnego Śląska" wydanych przez Ossolineum.

/ / / / 90 /
jacekq | 2005-08-09 11:27:46
1. Okres szybkiej inflacji? Jesli już to galopującej, poza tym w 1923 byla już hiperinflacja. 2. [Swoje miejsce znalazła tam redakcja "Małego Polaka", "Młodego Polaka w Niemczech". Redakcje pism znajdowały się w Berlinie.] - to w końcu gdzie?
bonczek/hydroforgroup/ | 2005-08-09 13:05:48
Tak masz rację - powtózyłem wyraz - we Wrocławiu była administracja a redakcja w Berlinie - przepraszam.
jacekq | 2005-08-09 11:28:03
1. Okres szybkiej inflacji? Jesli już to galopującej, poza tym w 1923 byla już hiperinflacja. 2. [Swoje miejsce znalazła tam redakcja "Małego Polaka", "Młodego Polaka w Niemczech". Redakcje pism znajdowały się w Berlinie.] - to w końcu gdzie?
jacekq | 2005-08-09 11:28:37
1. Okres szybkiej inflacji? Jesli już to galopującej, poza tym w 1923 byla już hiperinflacja. 2. [Swoje miejsce znalazła tam redakcja \"Małego Polaka\", \"Młodego Polaka w Niemczech\". Redakcje pism znajdowały się w Berlinie.] - to w końcu gdzie?