Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Wypadek (13 01 2023)
Hellrid: Krzysztof, bardzo proszę o tworzenie obiektów wydarzeń zgodnie z regulaminem, czyli "data - opis wydarzenia"
Dom nr 69 (d. gospoda), Czaple
McAron: Podmiana na lepszy skan.
Tramwaje jeleniogórskie (dawne), Jelenia Góra
chrzan233: Zmodyfikowałem delikatnie podpis zdjęcia.
Restauracja Bürgerberg (dawna), Złotoryja
McAron: Podmiana na lepszy skan.
Krasnal Topruś, Wrocław
Szyszka: Nie widzę go w bazie krasnali.
Budynek nr 2, ul. Ogrodowa, Dzierżoniów
Krzysztof Bach: Dla wszystkich, poprawione zdjęcie wsadziłem pojawi się za jakiś czas.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

McAron
Wolwro
Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka
Alistair
Danuta B.
Ireneusz1966
FM
kitapczy
Krzysztof Bach
morgot
Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
36 milionów metrów sześciennych gazu i 45 tysięcy ton koksu wyprodukowała Gazownia Miejska
Autor: (o¿o)°, Data dodania: 2012-11-08 09:44:41, Aktualizacja: 2012-11-08 09:48:22, Odsłon: 1662

Artykuł z "Kuriera Ilustrowanego" z dnia 31 grudnia 1947

36 milionów metrów sześciennych gazu i 45 tysięcy ton koksu wyprodukowała Gazownia Miejska

PILCZYCE PSIE POLE I SUŁKOWICE OTRZYMAJA WKRÓTCE GAZ

6 mil m3 gazu zużywa rocznie 31 tys. konsumentów we Wrocławiu. O ile elektrownia miejska nawołuje do oszczędzania prądu, ga­zownia wręcz przeciwnie, zachęca do używania gazu. Produkcja wła­sna gazowni jest zupełnie wystar­czająca, by jednak być zupełnie zabezpieczonym miasto pobiera około 3 mil. m3 gazu z „Dalgazu“. W ten sposób Wałbrzych rewan­żuje się nam za dostarczaną nam energię elektryczną.

I pod innymi względami sytua­cja gazowni miejskiej jest lepsza od sytuacji elektrowni. Zniszczenia w zakładzie były stosunkowo mniejsze, sieć uliczna również znajdowała się w lepszym stanie. Gazownia np. w przeciwieństwie do elektrowni nie cierpi na brak liczników i nikt jej nie może pod­bierać gazu, jak to się dzieje z prądem.

Nie należy zapominać, iż ga­zownia miejska odgrywa również dużą rolę w zaopatrzeniu miasta w opał. 45 tys. ton wyprodukowa­nego w tym roku koksu umożliwiło mieszkańcom zaopatrzenie się na zimę i po części uniezależniło od dostaw węgla.

Z innych pobocznych produk­tów wytwarzanych w gazowni wymienić należy smołę pogazową, którą w ilości 20 ton miesięczne odbiera Społem, oraz tlen i ben­zol. Gazownia jeździ więc na wła­snych środkach napędnych, choć co prawda jeździ mało, ponieważ nie posiada samochodów. Te co są nadają się raczej do wyrzucenia, aniżeli do jazdy

W roku 1947 zakład przeprowa­dził duże inwestycje. Wybudowa­ny został nowy komin, 5 pieców siedmiokomorowych jest już czyn­nych, zaś dalsze dwa w remoncie.

Odremontowano kompresornię przy ul. Tęczowej wraz ze zbior­nikiem o pojemności 20 tys. m3. Pozwoli ona na dostawę gazu dla PaFaWagu i Fabryki Śrub „Archi­medes“. Ponadto kończy się re­mont wielkiego zbiornika o poj. 110 tys. m3 na Cierniogaju. Wyremontowanie 110 km rurociągu umożliwiło dostawę gazu do odleg­lejszych dzielnic jak Krzyki, Sę­polno itd. Dalszych 100 km pro­jektuje się na rok 1948 co po­zwoli zaopatrywać w gaz takie peryferie jak Pilczyce, Psie Pole, Sułkowice i inne.

Dzięki gazowni śródmieście wie­czorami nie tonie już w ciemno­ściach. Szereg ulic jest oświetlo­nych lampami gazowymi, których na razie mamy w mieście 580.

W roku przyszłym liczba ich ma być podwojona. Pewne trudności wyłaniają się jeszcze przy naby­waniu siatek gazowych.

Zatrudnionych w przedsiębior­stwie jest 720 pracowników, dla których w większości miasto wy­remontowało mieszkania. Posiada­ją oni dwie świetlice, czynne są też dwa przedszkola. Klub sportowy przy gazowni cieszy się popu­larnością nie tylko w mieście, ale i na Dolnym Śląsku.

Gazownia miejska należy do największych przedsiębiorstw miejskich i przynosi miastu, mimo stosunkowo niskie ceny za gaz (6 zł od metra 3 dla świata pracy) dochody. Na rok 1948 prelimino­wano w budżecie zwyczajnych 312 mil. zaś w nadzwyczajnym 100 mil. zł. Tych 100 mil. przezna­czone ma być na dalszą, inwesty­cję.

Pozytywne osiągnięcia gazowni miejskiej przypisać należy przede wszystkim ofiarnej pracy robotni­ka. Nie zawsze odpowiednio wy­nagradzany, jednak w pełnym zrozumieniu znaczenia tej instytu­cji dla miasta, z poświęceniem pracuje on dla dobra ogółu miesz­kańców.   

 

T. T.


/ / / / 3 /